W ramach programu rządowego „ Poznaj Polskę” uczniowie klas I – III zwiedzili jedno z najstarszych miast w Polsce – Wiślicę oraz miejsce zwycięskiej bitwy z okresu powstania kościuszkowskiego - Racławice.
Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Wiślicy. To urokliwe i cenne miasteczko jest jednym z najmniejszych w Polsce, jednak w czasach swojej świetności było ważnym ośrodkiem władzy w Małopolsce. Ślady osadnictwa na tym terenie sięgają IX – X w. i dowodzą, że istniało tu silne państwo Wiślan. Z okresu wczesnego średniowiecza pochodzą artefakty, które są eksponowane w nowo otwartym Muzeum Archeologicznym. Towarzyszący nam w trakcie zwiedzania przewodnik w ciekawy sposób przybliżał niezwykłe losy miasteczka.
Uczniowie mieli możliwość zobaczenia niezwykle cennych reliktów archeologicznych między innymi fragment murów wczesnoromańskiego kościoła św. Mikołaja wraz z prawdopodobną gipsową misą chrzcielną. Atrakcją w trakcie zwiedzania były pokazy multimedialne ukazujące wygląd grodu w początkach jego istnienia. W dalszej części trasa zwiedzania przebiegała podziemiami bazyliki kolegiackiej Najświętszej Marii Panny. Przewodnik opowiedział nam o historii jej powstania. Dowiedzieliśmy się, że została ona ufundowana przez Kazimierza Wielkiego jako pokuta za zabójstwo. Przemierzając podziemną trasę podziwialiśmy odkryte w czasie prac archeologicznych fragmenty narzędzi, ceramiki, monety, elementy biżuterii itp. Naszą uwagę przykuła płyta orantów, która jest jednym z najcenniejszych na świecie zabytków sztuki romańskiej. Wykorzystane w muzeum najnowsze techniki wizualizacji obiektów i animacje sprawiły, że była to prawdziwa podróż w czasie.
Po zakończeniu zwiedzania dzieci udały się na warsztaty plastyczno- historyczne. Prowadząca przybliżyła uczniom postać króla Kazimierza Wielkiego. Zdobytą wiedzę sprawdzili, rozwiązując bezbłędnie quiz historyczny, a następnie zabrali się do ozdobienia korony. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy i po niedługim czasie z dumą prezentowały swoje błyszczące od cekinów korony.
Po zakończonej wizycie w Wiślicy udaliśmy się w kierunku Racławic, oglądając przez okna autokaru piękne tereny Doliny Nidy. Malowniczo ośnieżone pagórki i leniwie meandrująca Nida to jedne z najpiękniejszych krajobrazów. Po niedługiej przejażdżce dotarliśmy do restauracji, w której głodni, zjedliśmy pyszny obiad. Posileni i pełni energii wyruszyliśmy do kolejnego miejsca na trasie naszej wycieczki, czyli Racławic. Jest to bardzo ważna miejscowość na historycznej mapie Polski. To na jej polach rozegrała się zwycięska bitwa polskich wojsk pod dowództwem Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Nieopodal jest pomnik bohatera tej bitwy Bartosza Głowackiego przy wielkiej armacie oraz kopiec Kościuszki. Pani przewodnik opowiedziała nam historii tego miejsca oraz kopcu, jednak warunki atmosferyczne nie pozwoliły nam zdobyć jego szczytu.
Wycieczka była niezwykle ciekawa i pouczająca. Poznaliśmy ważne, historyczne miejsca naszego kraju i podziwialiśmy krajobrazy Ponidzia. W każdym miejscu, do którego przybyliśmy przyjęto nas bardzo serdecznie i z wielkim profesjonalizmem. Wszystko to sprawiło, że zimowa wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci.